'1979' dan beri'

Roma Dondurmasının eşsiz lezzeti

Dondurma Faydaları

Soğuk yendiğinden dolayı zararlı olarak bilinen dondurma,  aslında  çok faydalı bir besindir.

Hijyenik koşullara uyum içinde hazırlanmış dondurma yeniyorsa ve yiyen kişinin boğazında yerleşik bir mukozal  hastalık yoksa; dondurma boğazda ağrı, ateşlenme vb. sorunlara yol açılması mümkün değildir. Soğuğun hücre düzeninde tahribat yapması için, hücre özsuyunun donarak genleşmesi ve hücre çeperinin yırtılması gerekir. Hücre suyunun donması ise ancak hücreyle temas eden ortamın ısısının sıfırın altında olmasıyla mümkündür. Oysa değil dondurma, ağza bir buz parçası alındığında bile, ısı anında +4º ila +8º C yükselir.

Özellikle kalsiyum gereksiniminin arttığı ergenlik, gebelik ve menopoz dönemlerinde dondurmanın besleyici değeri önem kazanmaktadır. Hamileliğin ilk aylarında anne adaylarının bulantı ve kusma durumlarında da soğuk, hafif ve kokusuz gıdalar tavsiye edilmektedir. Bu nedenle bulantısı olan gebelerin bir kısmı dondurma ile bulantılarının hafiflediğini belirtmektedir. Ayrıca dondurma içerdiği kalori ile de beslenmesi aksayan anne adayları için oldukça besleyici bir alternatif oluşturmaktadır.

Yurtdışında yaz-kış devamlı tüketilen bir gıda maddesi olan dondurma ülkemizde kışın her nedense unutulmaktadır. Oysa genel sağlığına dikkat eden bir kişinin yaz-kış dondurma yemesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Dondurma yemek solunum ve sindirim organları üzerinde olumsuz etki yapmaz. Hijyenik olarak üretilen dondurma, yalanarak ve küçük parçalar halinde yendiği taktirde, solunum ve sindirim organlarını hiçbir şekilde olumsuz etkilemez. Ancak süt ürünlerinin, çabuk bozulan ve yararlılıklarını hızla yitiren gıdalar olduğu unutulmamalıdır. İşte bu yüzden, sağlık koşullarına uygun ortamda üretilen, gerektiği şekilde korunan ve satışa sunulan dondurmalar tüketilmelidir. 

Dondurmalarınızı buzdolabınızın derin dondurucu bölümünde -18° C´de saklayabilirsiniz. Eğer dolabınızda derin dondurucu bölümü yok ve sadece buzluk varsa, ürünlerin birkaç saat içerisinde tüketilmesi tavsiye edilir.

Okunma 6013 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 24 Ağustos 2015 16:17